Lemosó permetezés
Amit a tavaszi lemosópermetezésről tudni kell
A tavaszi lemosópermetezés az egyik legfontosabb növényvédelmi munka a kiskertekben.
Mindenképpen érdemes elvégezni, mert a növények ezt nagyon meghálálják, ráadásul még a saját későbbi munkánkat is megkönnyíthetjük vele. Nem mindegy azonban, hogyan, mikor és mivel végezzük el a tavaszi lemosópermetezést.
1. Mit jelent a tavaszi lemosó permetezés?
A rügyfakadás előtt nagy lémennyiséggel, lemosás-szerűen végzett permetezéssel elpusztíthatók az ágakon, a kéreg-repedésekben, valamint a rügyek felületén lévő kórokozók (pl. körtevarasodás, monília, levélfodrosodás) szaporító képletei, továbbá gyéríthetők a különböző kártevő atkák és rovarok, köztük a levéltetvek, pajzstetvek és gyümölcsmolyok áttelelő alakjai.
Bár elsősorban a gyümölcsfák károsítói ellen hatékony a lemosó permetezés, nem feledkezzünk meg a bogyós gyümölcsűek (málna, ribiszke, köszméte) és a szőlőtőkék permetezéséről sem.
2. Melyek a legfontosabb teendők lemosópermetezés előtt?
- Vágjuk le a sérült, fertőzött (monília), ill. letört ágakat
- Metszéskor ne felejtsük el a metszőollót, vagy ágvágót (időnként) fertőtleníteni.
- Távolítsuk el az előző évi fán áttelelt beteg gyümölcsöket, azaz a gyümölcsmúmiákat
- Figyeljük az időjárást! Lemosó permetezéshez ideális a 5-10°C körüli hőmérséklet
- Próbáljuk meg felderíteni a kártevőhelyzetet, és ennek megfelelően válasszunk lemosószert
3. Mikorra időzítsük a lemosópermetezést?
Ha már minden gyümölcsfát megtisztítottunk a láthatóan beteg részektől, eltávolítottuk a gyümölcsmúmiákat és elvégeztük a metszést, akkor jöhet a tavaszi lemosó permetezés.
Próbáljuk a lemosó permetezést a rügypattanáshoz legközelebbi időpontra időzíteni.
A legmegfelelőbb készítmény kiválasztása érdekében a begyűjtött növényminták előzetes vizsgálatával tájékozódjunk a kártevőhelyzetről.
A kívánt hatás elérése érdekében a lemosó permetezést száraz, fagymentes, szélcsendes időben végezzük. Szélcsendben sokkal hatékonyabban lehet elvégezni a munkát és nem fújja el a szél a permetszert sem.
Ha a levegő hőmérséklete legalább 5°C, a kezelés már elvégezhető, azonban a megfelelő hatás kifejtéséhez a 10°C körüli hőmérséklet szükséges.
Mivel a lemosó permetezőszerek mindegyike kontakthatású, különösen ügyeljünk a permetezés minőségére, a megfelelő borítottság elérésére.
4. Mivel védekezzünk?
- * Kártevő ízeltlábúak ellen olajtartalmú készítményekkel.
- * A fák kérgén áttelelő kórokozó baktériumok és gombák (kivéve a lisztharmatgombák) ellen réz hatóanyagú szerekkel.
- * A fákon áttelelő lisztharmatgombák ellen, ill. a kártevő rovarok egy része (pl. levéltetvek, pajzstetvek, atkák, levélbolhák) elemi kén vagy a poliszulfidkén hatóanyagú szerekkel.
5. Miért nem érdemes kihagyni a tavaszi lemosó permetezést?
A tapasztalatok szerint a tavaszi lemosó permetezés mindenképpen kifizetődő, a megfelelő módon elvégzett permetezéssel a későbbi növényvédelmi munkák és kiadások csökkenthetők.
A lemosópermetezéshez szükséges motoros, akkumulátoros, vagy kézi permetezők (Link: https://piktor.hu/permetezo) már online is beszerezhetők.
Lemosó permetszerek és permetezők nagy választékban kaphatók a Fészek Kertben. Kollégáink hasznos szakmai tanáccsal is szolgálnak a különféle szerek helyes alkalamazását illetően is.